Diskuse
| 18.09.03 09:46 | Ghost: | "Kalašnikovů" si Američané váží | HN.IHNED.CZ 18. 9. 2003 00:00
"Kalašnikovů" si Američané váží
Američtí tankisté z praporu dislokovaného u iráckého města Bakúby se zjevnou chutí vyměnili své dlouhé automatické pušky M16 za samopaly AK-47, ukořistěné v bojích se Saddámovými vojáky, uvedl ruský list Komsomolskaja pravda.
Mohli tak učinit zcela oficiálně, pokud ovšem provedli rozborku a sborku samopalu sovětské provenience ve stanoveném několikavteřinovém limitu. Převzetí zbraně potvrzovali veliteli písemně.
Při jednoduchosti a odolnosti "kalašnikova" jeho obliba mezi Američany nijak nepřekvapuje.
"Američtí a britští důstojníci vysvětlují ztráty spojenců v nedávné irácké válce nejčastěji tím, že v rozhodující chvíli automatická puška selhala," uvádí ruský list.
Americká M16 je dosti citlivá na vlhko, prach i bahno. To vše může způsobit, že se zasekne závěr nebo vratná pružina, může se ucpat hlaveň. Navíc má americká zbraň ráži 5,56 milimetru.
Automat AK-47 sovětského konstruktéra Michaila Kalašnikova má ráži 7,62 milimetru. Voda, bahno a prach mu příliš nevadí. Jednoduchost konstrukce a odolnost z něj činí víceúčelový nástroj válečníka.
Oblíbená zbraň
Američané ho znají už z minulosti. Setkali se s ním ve vietnamské válce. Znají ho ostatně i Američané, kteří se válce statečně vyhnuli.
"Slyšíte ten specifický zvuk?" ptá se při výcviku vojáků ve filmu Seržant slavný Clint Eastwood poté, co vystřelí ze sovětského samopalu krátkou dávku. "Zapamatujte si ho! Tohle je AK-47 - oblíbená zbraň vašeho protivníka."
Období studené války, kdy USA a SSSR jsou úhlavními nepřáteli, skončilo. Severoatlantická aliance a Rusko nyní spolupracují.
Přesto je samopal AK-47 zřejmě nejrozšířenější ruční palnou zbraní na světě, která se dodnes vyrábí. "Podle různých odhadů jich bylo vyrobeno sedmdesát až sto miliónů," vzpomíná v rozhovoru pro list Parlamentskaja gazeta generálporučík Michail Kalašnikov.
Opožděné ocenění
Pětaosmdesátiletý Michail Kalašnikov přišel na svět jako osmnácté dítě v rodině kulaka, který byl v dobách Stalinovy kolektivizace pronásledován. Michail vstoupil do Rudé armády. Dotáhl to na četaře.
"Prvními zkouškami prošel prototyp AK-47 již 22. listopadu 1947. Sériová výroba v Iževské zbrojovce začala o dva roky později," říká generál.
Všechno, co se týkalo armády, bylo v SSSR pokládáno za státní tajemství. "Nikdo o mně nic nevěděl. Existovalo jen jméno," píše Kalašnikov ve svých pamětech.
Až v 70. letech se o geniálním četaři, který vyzbrojil celou Varšavskou smlouvu, zmínil britský tisk. Kalašnikov byl sovětským vedením neprodleně povýšen. Na majora. Generálem a akademikem se mohl stát až v novém Rusku.
|
|
Pi zadvn pspvk se prosm te tmito pokyny